Współczesne japońskie toalety mogą stać się naprawdę zaskakującym doświadczeniem podczas podróży w tym kraju. I to w pozytywnym sensie – ich budowa jest świetnie przemyślana, tak, żeby każdy kto z nich korzysta, mógł czuć się komfortowo.
Jakość japońskich produktów jest dobrze znana na całym świecie. W tej kulturze bardzo głęboko zakorzeniona jest dbałość o szczegóły, co sprawia, że praktycznie wszystko – od techniki gotowania, poprzez sposób picia zielonej herbaty, do produkcji toalet włącznie – jest perfekcyjnie przygotowane. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć więcej o tej ostatniej, bardzo ważnej, ale często zapominanej.
Toaleta. Używamy jej codziennie, w domu, na studiach, podczas podróży pociągiem i samolotem. Zazwyczaj zapamiętujemy tylko te zaniedbane, brudne, odstraszające smrodkiem. Rzadko kiedy jednak natrafiamy na taką naprawdę godną polecenia – o której chciałoby się opowiedzieć znajomym i pokazać babci na pocztówce z wakacji. Wiemy, na pewno brzmi to trochę dziwnie, ale według nas japońska toaleta zasługuje na tak godne miejsce
Co nieco o jej budowie
Japońska toaleta jest trochę inna niż ta znana nam z Europy. Mówiąc o jej współczesnej wersji, myślimy o drugiej stronie Japonii – kraju bardzo wysoko rozwiniętym technologicznie. Toaleta pełni tam wiele funkcji naraz, mianowicie niektóre z jej modeli wytwarzają ciepłe powietrze do suszenia, inne posiadają funkcję oczyszczania powietrza, niektóre automatycznie otwieraną i zamykaną klapę. W jej publicznej wersji często możemy znaleźć opcję włączenia relaksującej muzyki, a więc problem ze stresem podczas załatwiania się poza domem znika razem z odgłosami natury.
Bidet w toalecie – dlaczego jest taki ważny?
Chcielibyśmy skupić się bardziej na jednej z funkcji, którą znajdziecie w każdej współczesnej japońskiej toalecie. W Polsce nazwiemy ją bidetem, jej prawdziwa nazwa natomiast pochodzi od firmy, która ją wyprodukowała i nazywa się washlet. Znajdziemy ją wszędzie, zarówno w publicznych przestrzeniach jak i w zaciszu japońskich domóstw. Washlet to deska sedesowa z budowaną funkcją podmywania ciepłą wodą (w niektórych z nich możliwe jest wyregulowanie temperatury, która nam najbardziej odpowiada). Możemy to sobie wyobrazić jako taki elektroniczny bidet, który po wypróżnieniu się używa wodę do oczyszczania naszego odbytu i narządów płciowych. Możemy także regulować ciśnienie wody, które nas podmyje, dzięki zamontowanym na toalecie lub pilocie przyciskom. Wielu turystów jest na początku przerażonych tym rozwiązaniem, zazwyczaj myśląc, że woda używana do mycia pochodzi z tego samego miejsca, co do spłukiwania naszych pozostałości. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ w tym przypadku woda pobierana jest z zaworu znajdującego się obok toalety, zanim dotrze ona do zbiornika. Możemy więc śmiało używać tej funkcji, przy okazji znacznie redukując liczbę papieru zużytą do podcierania się – co jest zarówno ekologiczne, jak i zdrowe. Jest to świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z problemem hemoroidów i suchej skóry w okolicy odbytu – można dokładnie oczyścić ten obszar bez podrażniania go papierem.
Zapobieganie chorobom zakaźnym
Norowirusy, będące przyczyną zakażeń pokarmowych, m.in. znanej grypy żołądkowej, dostają się do organizmu poprzez zanieczyszczone ręce, wodę i pokarm. Czasami wirus może znaleźć się powietrzu (np. w pobliżu wymiocin), a także w kale. Dlatego bardzo ważna jest dokładna higiena osobista po skorzystaniu z toalety. Washlet pomaga zapobiec zakażeniu wirusem, ponieważ minimalizuje praktycznie do zera możliwy kontakt z kałem, zmywając go, zanim ręcznie zostanie użyty papier toaletowy.
Przenośny Washlet
Nie tylko będąc w Japonii można doświadczyć korzyści płynących z używania Washletu. Jeżeli zastanawialiście się, co takiego znajduje się na głównym zdjęciu tego wpisu, teraz macie odpowiedź – jest to przenośny Washlet wraz z demonstracją jego użycia To urządzenie działa na podstawie tej samej logiki co ten wbudowany w deskę sedesową, używa jednak baterii jako źródła energii i możemy zabrać je wszędzie ze sobą. Do środka wystarczy nalać wodę z kranu i wybrać odpowiadające nam ciśnienie wody. Oprócz tego, że używamy go codziennie, to jest to również idealne rozwiązanie podczas podróży. Sprawdza się także świetnie podczas miesiączki, pozwalając na zachowanie wysokiego standardu higieny – gdziekolwiek jesteśmy!
Bądźmy czyści, dbajmy o siebie, innych i naszą planetę! 
Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie wiele osób odczuwa strach przed pandemią, a nowy wirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, bardzo ważne jest to, aby dbać o czystość. Dzięki temu możemy pomóc zarówno sobie, jak i innym ludziom dookoła. W Japonii już przed wystąpieniem pademii popularne były montowane w sklepach preparaty do dezynfekcji rąk. Jest to bardzo dbający o czystość naród, co można również zaobserwować w otaczającym go środowisku. Ulice, lasy i przestrzenie publiczne w Japonii są zadbane. Jest też wiele darmowych miejsc do campingu, na których nie znajdziemy wysypisk śmieci, mimo, że nikt nie pilnuje tam porządku. Przywiązanie do czystości jest uważane w Japonii jako czynnik dobrego zdrowia i z pewnością na nie korzystnie wpływa.
Jeżeli macie więcej pytań odnośnie tematu czystości w Japonii, lub własne doświadczenia z tym związane – koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!