Współczesna Japonia

Poradnik – jak ekologicznie sprzątać, używając zielonej herbaty?

W Japonii istnieje powiedzenie “nie zrywaj z poranną herbatą”. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni wierzą, że kubek tego napoju z rana ochroni ich przed nieszczęśliwymi wypadkami w środku dnia. Już od dawna stosujemy tę praktykę i w naszym przypadku świetnie się sprawdza! A dzięki litrom zielonej herbaty wypijanej w ciągu tygodnia, produkujemy ogromne ilości fusów, które możemy z powodzeniem użyć do innych rzeczy.

Tak jak wspomnieliśmy w naszym poprzednim wpisie, dbanie o czystość jest jednym z japońskich sposobów na zachowanie porządku również w umyśle. A jeszcze lepiej, kiedy możemy zrobić to naturalnie, używając środków, których normalnie byśmy się pozbyli. Dzisiaj opiszemy, w jaki sposób można używać fusy po zielonej herbacie do mycia różnych powierzchni.

Dlaczego warto używać zielonej herbaty do porządków w domu?

①Efekt katechinowy: Jeżeli czytaliście nasze wcześniejsze wpisy o zielonej herbacie, z pewnością natknęliście się na dobroczynne właściwości substancji katechin. Składniki te zostają w liściach herbaty po jej zaparzeniu, działając antybakteryjnie i dezodorująco.

②Efekt oczyszczający: Ponieważ liście zielonej herbaty po zaparzeniu zawierają dużo wody, mają działanie wchłaniające, przez co świetnie radzą sobie z kurzem. Nie ma potrzeby wycierania powierzchni po starciu kurzów.

③Efekt odstraszający owady: Liście zielonej herbaty były w przeszłości używane w różnych japońskich ceremoniach oczyszczających – odstraszały one również owady, zawdzięczając to dużej obecności katechin.

④Czyszczenie liśćmi zaparzonej zielonej herbaty jest eco! Myślimy, że to jeden z koronnych powodów dla których powinniśmy ich używać. Coś, co normalnie wyrzucilibyśmy do kosza, ma pełno właściwości oczyszczających, a nie pozostawia po sobie nic, oprócz lekkiego zapachu zielonej herbaty.

Jak czyścić powierzchnie, używając fusów zielonej herbaty?

To jest bardzo proste. Umieść wciąż wilgotne liście w miejscu, które chcesz, aby zostało oczyszczone. Połóż je w jednym punkcie, staraj się ich nie rozsypywać. Zostaw je na około 15 sekund, następnie zamieć daną powierzchnię, usuwając zabrudzenia razem z liśćmi. Dzięki temu bez problemu pozbędziesz się włosów, kurzu, małych owadów i innych nieprzyjemności, używając jedynie naturalnych produktów – i w dodatku za darmo! 🙂

Japońska kultura ma wiele ekologicznych rozwiązań, których być może nie jesteśmy świadomi, jednak mamy okazję wprowadzić do naszego życia. Wyobraźmy sobie tylko, jak wiele produktów bez chemicznych dodatków otacza nas na co dzień, jednak nie przywiązujemy do nich większej wagi, ponieważ uważamy je za odpady. Liście zielonej herbaty nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, szczególnie polecane są więc rodzinom ze zwierzętami i małymi dziećmi (i w sumie każdemu z nas! 🙂 ). Warto też dodać, że dzięki ich właściwościom dezodoryzującym, świetnie sprawdzają się jako pochłaniacz brzydkich zapachów w lodówce i w butach – wystarczy zawinąć je w ręcznik i odstawić na parę godzin. Można również z powodzeniem użyć liści do mycia okien.

Po wypiciu pysznej szklanki zielonej herbaty warto więc odłożyć jej fusy i tak, jak oczyściliśmy nasz organizm pijąc ten magiczny napój, spróbować uporządkować nasze otoczenie. Szczególnie ostatnio, podczas pandemii i zimy, spędzamy więcej czasu w domu niż zazwyczaj. Dbamy więc o miejsce wokół nas, czyścimy je produktem przyjaznym środowisku, otwieramy okna, wpuszczamy świeże powietrze i bierzemy głęboki oddech.

Jeżeli macie jakieś sprawdzone sposoby na ekologiczne sprzątanie, koniecznie podzielcie się z nami swoją wiedzą!

2 Comments

  • Lingmini

    Ciekawy pomysł, tylko mam jedno pytanie: jak przechowujecie te fusy zanim ich użyjecie do czyszczenia? Tj. w taki sposób, żeby wam nie spleśniały? Rady? 😉

    • agatatakuya

      Kładziemy papier ręcznikowy na małym talerzyku i na to wysypujemy fusy, rozkładając je równomiernie na jego powierzchni. Później odstawiamy je do lodówki (co ma także działanie antybakteryjne) i tak przygotowane używamy do czyszczenia. Jeżeli są trochę za suche, przed użyciem polecamy dolać trochę gorącej wody. Trzymamy też ususzone fusy w słoiku – rozłożone równomiernie na talerzu suszą się około 1 dzień. Potem mamy je zawsze pod ręką, wystarczy zalać wodą i gotowe 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *