Współczesna Japonia

Maseczka Katechinowa z zieloną herbatą

We wcześniejszych wpisach wspominaliśmy o pewnych składnikach zawartych w zielonej herbacie, a dokładnie katechinach. Jak się okazuje, Japończycy ich zalety dla zdrowia znają bardzo dobrze i postanowili użyć je również w innej postaci.

W Japonii już przed pandemią popularne było noszenie maseczek. Ludzie nosili je ze względu na zanieczyszczenie powietrza, nierozsiewanie zarazków lub nawet z powodów czysto estetycznych. Teraz w kraju kwitnącej wiśni pojawił się nowy produkt – maseczka katechinowa, wykorzystująca antywirusowe właściwości tego składnika.

Prefektura Kioto ujawniła, że we współpracy z Uniwersytetem w Kioto prowadzi badania nad potwierdzeniem tezy zapobieganiu przez katechiny różnych infekcji.

Katechiny są głównymi składnikami powodującymi cierpkość i gorycz zielonej herbaty. W swoich badaniach koncentrowali się na ich różnych efektach, takich jak przeciwdziałanie wirusom, oraz poprawa odporności i regeneracji organizmu. Dzięki temu starają się zweryfikować skuteczność profilaktyki nowego koronawirusa razem z Prefectural Tea Industry Research Institute oraz wydziału Badań nad wirusami i Medycyny Regeneracyjnej Uniwersytetu w Kioto.

Badania te zachęciły japońskich producentów herbaty do dalszego odkrywania zalet tego magicznego napoju, poprzez wprowadzenie nowego produktu jakim jest maseczka katechinowa z zieloną herbatą. Zrobiona jest ona z włókniny nylonowej przetworzonej przez katechiny o działaniu antybakteryjnym od strony ust. Jest jednorazowa, a wykorzystana w niej nowa technologia o nazwie “Catechin’s protect” (Ochrona katechinowa) zapobiega przedostawaniu się bakterii i wirusów przez maseczkę.

Ponadto producenci nowej maseczki sprawili, że ma ona lekki zapach zielonej herbaty. Dzięki jej właściwościom dezodoryzującym i antybakteryjnym, nawet przy kilkugodzinnym noszeniu maseczki podobno nie czuć przykrego zapachu, jakiego czasami zdarza nam się doświadczyć przez zwiększoną wilgotność w maseczce i rozwój bakterii.

Nie mieliśmy okazji jeszcze jej wypróbować, jednak już od dawna wiemy o zaletach katechin poprzez picie zielonej herbaty (do czego gorąco wszystkich zachęcamy! :D). Być może będzie to nowe odkrycie, które sprawi, że noszenie maseczek będzie bezpieczniejszym i bardziej przyjemnym doświadczeniem dla każdego z nas. Dajcie znać w komentarzach co myślicie o tym pomyśle!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *